miss polonia województwa łódzkiego


NEWS

Konstantynów Łódzki - skąd pochodzi nasza Miss

« Przejdź do listy aktualności

Konstantynów Łódzki

Lokalizacja
Konstantynów Łódzki usytuowany jest w dolinie rzeki Ner, w centralnej części Polski, na Wysoczyźnie Łaskiej. Sąsiaduje z następującymi miastami: Łódź, Pabianice i Aleksandrów Łódzki oraz gminami: Lutomiersk i Pabianice. Dogodne położenie Konstantynowa Łódzkiego przy międzynarodowym Porcie Lotniczym Łódź im. Władysława Reymonta i bliskość Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej stwarzają szansę na realizację udanych przedsięwzięć gospodarczych.

Historia
Początki miasta sięgają XIV wieku. Historia powstania miasta związana jest z osobą Mikołaja Krzywiec- Okołowicza herbu Ostoja. W 1821 roku założył on na terenie wsi Żabice Wielkie osadę tkacką, dla której wybrał nazwę Konstantynów. Wieś Żabice położona była na prawym brzegu Neru i pod względem administracyjnym wchodziła w skład Ziemi Łęczyckiej. Szybko rozwijająca się osada otrzymała w 1830 r. prawa miejskie, które utraciła w 1870r., ich odzyskanie nastąpiło w 1924 r.
W mieście zachowały się domy tkackie z czasów Królestwa Polskiego. Na północ od centrum miasta znajdują się ślady grodziska z XIV wieku, świadczące o zasiedleniu tego terenu już w okresie wczesnohistorycznym. Przy północnych obrzeżach miasta odkryto ślady obozowiska człowieka sprzed 8000 lat.

Zabytki
Odwiedzający nasze miasto mogą obejrzeć ceglany, neogotycki kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, który wybudowany został w 1887 r. według projektu Ignacego Markiewicza. Warto zobaczyć także świątynię ufundowaną przez założyciela miasta – Mikołaja Krzywiec-Okołowicza i jego żonę Mariannę z Piersickich. To usytuowany w centralnym punkcie miasta kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, zaprojektowany w stylu neogotyckim przez włoskiego architekta Boloniniego. W 1826 roku dla osadników wyznania ewangelickiego został wybudowany kościół jednonawowy, neoklasyczny z elementami neorenesansowymi. Od 1945 r. kościół był używany przez katolicką parafię Narodzenia NMP. Obecnie jest to katolicki kościół parafialny Świętego Józefa Robotnika. Czwarta parafia w Konstantynowie pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego została erygowana 1 listopada 1994 r. przy nowym kościele, wybudowanym obok cmentarza. Jest to świątynia jednonawowa, prosta, w kształcie prostokąta, na przedłużeniu którego znajduje się prezbiterium.

Sport i rekreacja
Na terenie gminy znajduje się atrakcyjny kompleks leśny Żabiczki łączący się z lasami gminy Lutomiersk (rejon Babiczek). Występuje tu dość stary, dobrze zachowany drzewostan, w którym dominują osiemdziesięcioletnie i stuletnie sosny, dęby i brzozy. W granicach miasta znajduje się siedem pomników przyrody. W Konstantynowie Łódzkim można wypocząć w „Ośrodku nad Stawem”. Kąpielisko składa się z dwóch stawów, w których latem, można pływać i korzystać z następującego sprzętu wodnego: kajaki, rowery wodne i łódki. Nad bezpieczeństwem kapiących się czuwają wykwalifikowani ratownicy. W ośrodku dostępne są również boiska, sprzęt do tenisa ziemnego i piłki siatkowej. Dla najmłodszych zbudowano bezpieczny i funkcjonalny plac zabaw. W ośrodku znajduje się również bar, restauracja oraz pokoje noclegowe. W sezonie zimowym można tu spędzić czas jeżdżąc na łyżwach. Dla turystów pragnących aktywnie wypocząć czekają trzy szlaki rowerowe: niebieski (Konstantynów Łódzki – Gorące Źródła w Uniejowie); żółty (Konstantynów Łódzki – Polesie – Żabiczki) i tzw. szlak łącznikowy – czarny (Konstantynów Łódzki ul. Kolejowa – Bechcice). Od 1996 roku w Konstantynowie Łódzkim korzystać można z nowoczesnej, dobrze wyposażonej krytej pływalni miejskiej (siłownia, jacuzzi, sauna parowa, i fińska). W roku 2007 nastąpiło przekazanie do użytku nowoczesnej miejsko-szkolnej hali sportowej. W 2008 roku zostało otwarte pierwsze w województwie łódzkim i trzecie w Polsce boisko Orlik 2012. Na kompleks sportowy składają się dwa obiekty: piłkarski z syntetyczną trawą i mniejszy – o nawierzchni poliuretanowej – do koszykówki i siatkówki.

Kultura
Konstantynów Łódzki jest miastem, w którym tętni życie kulturalne. W mieście funkcjonują różnorodne zespoły muzyczne i taneczne. Konstantynowskie Stowarzyszenie Śpiewaczo-Muzyczne im. Fryderyka Chopina, Towarzystwo Śpiewacze „Lutnia” i chór Misericordiae Dei poza działalnością artystyczną wywierają znaczący wpływ na życie społeczne miasta. Miejski Ośrodek Kultury jest w imieniu miasta organizatorem i współorganizatorem licznych imprez m.in. Dni Konstantynowa Łódzkiego. Miejska Biblioteka Publiczna popularyzuje literaturę poprzez spotkania autorskie oraz konkursy czytelnicze, a także organizuje i koordynuje funkcjonowanie Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Niemały wkład w życie kulturalne miasta ma Galeria „Ogród Sztuki”. W roku 2007 wydano monografię „Konstantynów Łódzki. Dzieje miasta”, która jest pierwszym w historii lokalnej społeczności obszernie opracowanym pod względem naukowym woluminem. W mieście drukiem ukazuje się również kilka lokalnych gazet, m.in.: „Kurier GCI”, „Wiadomości – 43bis”.

Rozwój inwestycyjny
Dobra współpraca władz samorządowych z mieszkańcami, wspólne przedsięwzięcia z przedsiębiorcami, budowanie wizerunku gminy przyjaznej dla inwestorów, stałe polepszenie infrastruktury gminnej, otwartość na nowe inwestycje, aktywne podejmowanie działań organizacyjnych, promocyjnych i finansowych. Niskie stawki podatków lokalnych i systematyczny wzrost liczby banków to najlepszy dowód dobrych warunków dla działalności gospodarczej.

image001.jpg
baner-miss-polonia_950x150.jpg
MEDIA O NAS
IGO-ART

Agencja IGO-ART od 2006 jest organizatorem największych imprez modowych oraz konkursów piękności w Łodzi i w Polsce. Zajmujemy się produkcją m.in. konkursu Miss Polonia, The Look Of The Year.  Organizujemy także wydarzenia specjalne, eventy komercyjne, pokazy mody. Cenimy sobie profesjonalizm i jesteśmy przygotowani na każdą okazję. Proponujemy współpracę przy promocjach handlowych,wydarzeniach firmowych, inauguracji nowych produktów, pokazach mody, sesjach zdjęciowych.

DOŁĄCZ DO NAS:
fb yt
strony internetowe łódź
logotypy

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa.